Föreläsningsserie i samarbete med Alvesta församling

Publiceringsdatum: 2019-08-29

Författare: Lars Hornborg

Föredrag Nyheter Pressinformation

Hösten 2019 går Talare som gör skillnad in i två större samarbeten. Det ena är Kreativa Växjö och det andra är föreläsningsserien Talare som gör skillnad, där vi i samarbete med Alvesta församling erbjuder månatliga föreläsningskvällar i församlingshemmet i Alvesta. Vid varje tillfälle håller två av våra medlemmar varsitt halvtimmeslångt föredrag som alla bygger på föreningens utgångspunkt att göra skillnad och bidra till en bättre värld.

Höstens schema

Samtliga kvällar genomförs i försalingshemmet i Alvesta kl 18:00-19:30. Alvesta församling bjuder på fika.

 • 2019-09-12
  Irene Andersson: Hypnos som ett verktyg att släppa sig själv fri
  Maria Estling Vannestål: Att följa sin inre kompass
 • 2019-10-03
  Zum Wik: I huvudet på terapeuten – att utveckla sig själv och sina relationer
  Lars Hornborg: Ut ur mörkret – nya vägar ut ur depression, oro, utbrändhet och stress
 • 2019-11-07
  Sara Norrby Wallin: Kommunicera på jobbet – smart och schysst!
  Sofi Aronsson: Ditt ovärderliga andetag!
 • 2019-12-12
  Ulrika Ringeborn: Prata med dig själv – och du får svar! Om positiva effekter med coachning.
  Torun Israelson: Kreativitet och utmattning – värna din viktigaste resurs!

Läs mer om kommande aktiviteter i vårt kalenderium. Du är också välkommen att följa Talare som gör skillnad på Facebook – där hittar du alltid senaste information om vad vi håller på med och om kommande evenemang.